vodácký areál Praha

Zkrácená pravidla vodního slalomu

Rychlost, síla a psychická odolnost jsou důležité vlastnosti špičkových vodních slalomářů. Jejich cílem je sjet divokou řeku či umělý slalomový kaná a to skrze brány, které jsou umístěny tak, aby co nejlépe otestovaly závodníkovy schopnosti. Nicméně toto nejsou jediné překážky – skály, síla a rychlost vody mohou hrát rozhodující roli.

Závod s časem
Konečný závod je s časem. Čas naměřený od doby, kdy závodník odstartuje do protnutí cílové linie, udává jeho čas. Avšak k tomuto času se připočítávají 2 sekundy za dotyk brány a 50 sekund za její minutí. V průběhu jízdy se závodníci musí vyrovnávat s řadou neočekávaných nástrah a právě to činí vodní slalom soutěžním a vzrušujícím sportem.

Co jsou to brány?
Brány jsou tvořeny dvěma tyčemi o délce 160-200cm, které jsou vzdáleny od 1,2m do 4m a jsou zavěšeny nad vodou. Úkolem závodníku je jimi projet. Počet branek se pohybuje od 18 do 25. Pokud jsou brány zeleno-bílé, musí být projety směrem po vodě – povody. Jsou-li červeno-bílé je nutné je projet směrem opačným, proti vodě – protivody.

Co znamená projet brány bez penalizace
Závodníci musí projet všechny brány popořadě a to bez dotyku. Jestliže se závodník dotkne brány (lodí, pádlem, tělem), dostane 2sekundovou penalizaci. Při minutí brány je závodník penalizován 50 trestnými vteřinami. Všechny penalizace jsou připočítány k základnímu času závodníka.

Co je slalomový závod?
Mezinárodní závod zahrnuje dvě kvalifikační, semifinálovou a finálovou jízdu. Celkový čas, včetně penalizace, dosažený v kvalifikačních jízdách určuje, kteří závodníci se probojují do semifinálových jízd. Následně celkový čas v semifinálové jízdě určuje závodníky postupující do finále. Vítězem se stává závodník, který dosáhl nejrychlejšího času ve finálové jízdě.

V ČR se veřejný slalomový závod skládá ze dvou jízd a výsledné pořadí se určuje na základě lepší jízdy. Závody českého poháru se skládají z jedné kvalifikační a jedné finálové jízdy.

Kategorie
K = kajak (závodník v lodi sedí a používá pádlo s dvěma listy)
C = kanoe (závodník klečí a požívá pádlo s jedním listem)
Individuální disciplíny: muži: K1, C1 a C2; ženy: K1 a C1;nové: C2 mix, Extreme Canoe Slalom Cross K1 muži a ženy.
Týmové disciplíny: Tým se skládá ze tří lodí stejné kategorie (3xK1muži, 3xK1 ženy, 3xC1 muži, 3xC1ženy, 3x C2 muži). Všechny lodě vystartují najednou. Čas je měřen od doby, kdy první loď protne startovní linii a do protnutí cílové fotobuňky třetí lodí.